Vestuvių metinės yra tarsi atskaitos taškeliai ilgame bendro santuokinio gyvenimo kelyje. Šios sukaktys lyg nematomi perliukai, iš kurių vyras ir žmona veria savo santuokos vėrinį. Seniau vestuvių metinės būdavo laikomos itin reikšminga švente, apipinta tradicijomis, reikalavimais dovanai ir pan. Šiandien tradicijų paisoma mažiau, tačiau šios sukaktys nė kiek ne mažiau reikšmingos. Dažniausiai sutuoktiniai mini pirmąsias dešimt metinių po vestuvių, tad ką gi jos simbolizuoja?

Pirmosios – popierinės – vestuvių metinės simbolizuoja sutuoktinių santykių trapumą. Drauge tai aliuzija į romantiką, kadangi meilės laiškai, knygos rašomi popieriuje (bent jau taip buvo anksčiau).

Antrosios – medvilninės – vestuvių metinės simbolizuoja kasdieniškesnio gyvenimo įsivyravimą šeimoje. Medvilnė yra paprasta, bet ne prasta medžiaga, taip ir santykiai tampa paprastesni, tačiau švelnumo juose netrūksta.

Trečiosios – odinės – vestuvių metinės simbolizuoja tai, kad per trejus santuokos metus sutuoktiniai jau turėjo išmokti vienas kitą jausti oda, taip pat suprasti. Oda, kuri yra tvirtesnė už aukščiau paminėtą popierių ir medvilnę, rodo, kad santykiai bėgant metams tvirtėja.

Ketvirtosios – lininės – vestuvių metinės, kurias dar galite išgirsti vadinant vaisinėmis. Šie metai laikomi tinkamiausiais porai susilaukti šeimos pagausėjimo.

Penktosios – medinės – vestuvių metinės. Medis yra viena tvirčiausių medžiagų, o drauge medis simbolizuoja gyvenimą, gyvybę, žydėjimą. Šios vestuvių metinės laikomos tomis, kai šeimoje jau turi būti atžala, o sutuoktiniai yra tarsi du medžiai susiviję savo šaknimis, t. y. santuoka tvirta, o vyrą su žmona sieja stiprus ryšys.

Šeštosios – ketinės – vestuvių metinės dar neretai pavadinamos špižinėmis. Ketus yra tvirta medžiaga, turinti savybę ilgai išlaikyti šilumą. Bet ketus drauge ir jautrus stipriems smūgiams. Todėl ketinės vestuvės simbolizuoja šilumą ir gražius tarpusavio santykius, tačiau visgi dar ne tokius tvirtus, kad atlaikytų itin didelius likimo išbandymus.

Septintosios – varinės – vestuvių metinės. Varis yra vertingas ir labai tvirtas metalas, vestuvių metinių kontekste simbolizuojantis patvarius, darnius sutuoktinių ryšius.

Aštuntosios – bronzinės – vestuvių metinės neretai pavadinamos skardinėmis. Bronza yra spindintis metalas, todėl aštuntųjų santuokos metų sukaktis reiškia jau ženkliai sėslesnius santykius, nusistovėjusį sutuoktinių gyvenimo būdą, tarpusavio supratimą ir šilumą.

Devintosios – molinės – vestuvių metinės daugiausia siejamos su tvirtu sutuoktinių ryšiu. Molis yra rišančioji medžiaga, tad ne be reikalo pasirinktas devintųjų sukaktuvių simbolikai.

Dešimtosios – alavinės – vestuvių metinės, dar kitaip vadinamos rožinėmis vestuvių metinėmis. Alavas yra lankstus, o lankstumas – esminis šių sukaktuvių aspektas. Dešimtmetis santuokoje praleistų metų reiškia sutuoktinių supratingumą vienas kito atžvilgiu, jie vienas kitą puikiai pažįsta, jau prisitaikė vienas prie kito. Rožinėmis šios vestuvių metinės vadinamos, kad akcentuotų jausmus, aistrą, meilę, jungiančią dešimt metų santuokoje pragyvenusius žmones.

Straipsnio autorius www.fotogidas.lt